- 30.6.2022
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí. Otázka ale je, zda je možné zůstat u zdarma dostupných podob nebo je nutné si koupit “plný” antivir.
Ve Windows je řešení poměrně snadné, obsahují antivirové řešení od Microsoftu (dřívější Windows Defender) a není moc extra důvod k tomu, abyste si pořizovali něco jiného. Funguje dobře, zatěžuje počítač minimálně a můžete mít jistotu, že vám do počítače nepřitáhne věci, které tam mít nechcete (některé antiviry jsou nadměrně agresivní).
Placený antivir, pro jakoukoliv platformu, není ničím zásadně výhodnější – pro domácí použití si ho kupovat nemusíte, zdarma dostupné varianty jsou plně funkční, chrání dostatečně a jen některé vás čas od času budou otravovat s požadavky “kupte si plnou verzi”. Jiná situace je pro firemní použití, kde je nutné si pořídit odpovídající počet licencí (Windows a zabudovaný antivirus je vlastně v tomto ohledu výhodou).
V placeném antiviru čas od času najdete vylepšené verze některých funkcí:
· lepší firewall, ale ten už je dnes také přímo součástí operačních systémů
· zbytečnost jako je správce hesel, které si lépe pořídit samostatné
· rodičovské funkce, které jako jedna z mála věci mohou být zajímavé, byť i zde je vhodné si uvědomit, že Android i iPhone tohle umí přímo a žádný z antivirů toho nemůže umět víc (zejména ne u Apple, které to neumožní)
· podporu pro více zařízení (počítače, mobily, tablety, další platformy)
· další zbytečnost v podobě VPN
Nezapomeňte. V počítači či mobilním zařízení nepotřebujete víc antivirů a nejspíš to ani nebude dobře fungovat. Trochu jiná věc je, že se může vedle antiviru mít i něco na hledání malware, adware či bloatware (viz Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware). To totiž zpravidla antivirové programy neřeší.
Co si pořídit pro Windows
Pro Windows byste měli vědět, že s novým počítačem zpravidla dorazí i předinstalovaný antivirus ale většinou je to jedna z těch nejméně vhodných možností, i v takovém případě je možné využít množství oficiálních antivirových programů.
Pro Mac OS
Pro Mac OS se můžete obejít bez antiviru, ale rizikové to bude – množství virů a útoků mířících na Mac se zvyšuje, takže pořídit si některý z Mac antivirů je rozumné. Opět ale platí, že není bezpodmínečně nutné jít komerční cestou.
POZNÁMKA: Při instalaci antiviru na Mac OS se připravte na uživatelsky zcela nepřívětivý postup. Tak nepřívětivý, že řadu běžných uživatelů odradí nebo ho nedokáží dokončit.
Pro mobilní telefon či tablet
Android a iPhone jsou na tom s viry tak, že žádný antivirus vás neochrání, pokud si pořídíte nějaký ten virus či malware – nefungují jako počítačové antiviry, nemají přístup na nejnižší úroveň systému a jsou funkčně zásadně omezené. Pro Android se ale hodí něco mít, pro iPhone je to zcela zbytečné. A opět platí, že pro domácí použití si plně vystačíte s čímkoliv zadarmo. Nicméně bez antiviru se v dnešní době žádný uživatel výpočetní techniky neobejde.